Cobra HT50LRH24V 2-in-1 Cordless Hedge Trimmer Kit hedge trimmer IN STOCK
Comber, County Down
Posting for 16+ years
174 Ads in a year
Email address verified
Description
IN STOCK
This versatile Cobra HT50LRH24V is a 2-in-1 cordless hedge trimmer that has the capabilities to operate as either a standard hedge trimmer but also for those harder to reach areas it can be configured to work as a long reach hedge trimmer. The 50cm double sided blade has a tooth spacing of 20mm and a cutting length of 500mm and an extension of 1 metre. This lightweight
hedge trimmer is perfect for the busy homeowner who prefers an easy to use tool.
More Information
Brand Cobra
Power Source Cordless / Battery
Power Details 1x 24v 2.0Ah Li-ion
Battery Voltage 24V
Blade Type Double sided
Blade Length (mm) 500
Blade Pitch 15mm